YAŞLILARA İLGİ

Rotary Kulüplerinin özellikle ağırlık verdikleri ve önemsedikleri bir alan "Yaşlılara yeni imkanlar sağlama" konusudur. Toplumdaki yaşlı kesimle işlerlerinin biraraya getirilmesi ve kuşakların birbirleriyle kaynaştırılmasına yardımcı olacak yeni projelerin geliştirilmesi fikri 1990 yılında Uluslararası Rotary Yönetim Kurulu tarafından Rotary Kulüplerinden istendi. Bunu takip eden yıl içerisinde ise toplumdaki yaşlılara "birlikte" ve onlar "için" çalışma yapılması konusu ısrarla yinelendi.

Dünyadaki yaşlı insan nüfusunun hızla çoğalıyor olması ve yaşlılara özel ihtimam gösterilmesi gereği giderek artan boyutta büyümektedir. Şehirlerde yaşayan insanlar yaşlandıkca kendileri için kişisel bağımsızlık ve mümkün olduğunca kendi yaşamlarını kontrol edebilme özgürlüğünde olabilme duygusu önem kazanmaya başlar.

Yaşlıların sıkça karşılaştıkları sorunlar olan sağlık bozuklukları, yetersiz beslenme, taşıt kullanma güçlükleri, ev işlerini yapamama, aile bağlarında kopukluk, eğlence imkanları bulamama, barınacak uygun yer bulamama ve acil durumlarda yardımcı olacak sosyal kurumlar bulunamaması gibi konularda toplumun yaşlı kişilerine yardımcı olabilmek için birçok Rotary kulübü çalışmalar yapıp imkanlar yaratabilmek için uğraşmaktadırlar. Bazı kulüplerde ileri yaşda olanların emeklilik planlamalarını yapmak ve bu şekilde onlara yardımcı olabilmek amacıyla kulüp üyelerinden bu konuda bilgi ve deneyim birikimi olanlardan yararlanılmaktadır. Diğer bir kısım Rotary kulüplerinde ise bu gibi ileri yaştaki kişiler genç kuşağa kendi deneyim ve bilgilerini aktarmak suretiyle yardımcı olmakla kuşaklar arası iletişim yolu ile yaşlılara meşguliyet alanı açılmakta ve bu suretle toplumdaki yaşlılara meşguliyet yaşlılara yardımcı olmaktadırlar. Rotaryenler genellikle ileri yaşdaki insanların kendilerinden yapamayacağı çalışmaları programlayıp hazırlamakla çok yararlı bir sosyal hizmet üretmektedirler.

Yaşlı kişilerin belki de en büyük ve önemli istekleri ise düşünceli dostları tarafından ilgi görmek ve aranmaktır. Tüm Rotaryenler üyesi bulundukları kulüpte nasıl bir çalışma yapıp yaşlılar için program uygulayabileceklerini düşünüp ciddi çalışmalar yapmalıdırlar. Bu hizmet öyle bir toplum hizmetidir ki hepimiz bir gün gelip yaşlandığımızda bu hizmeti veren kişi değil alacak kişi olarak kendimizi bulacağız. 

Sonraki Toplantı

Yer:
HOLIDAY INN OTEL
Tarih:
25.Nis.2019 20:00
Adres:
İşçi Blokları Mahallesi 1484 Sokak, No:3, Pk:06330, Çankaya /ANKARA