ÜYE TEKLİFİ

Rotary'nin yazılı kurallarında Rotary kulüp üyeliğine teklif edilecek adayların nasıl ve ne şekilde yapılacağı ayrıntılı biçimlerde yazılmıştır. Rotary'nin büyümesi ve ilerlemesinde yeni adaylık için isim öneren kişi çok önemlidir. Oneriyi getiren ve ona kefil olan "sponsor" kişi yoksa, hiçkimse Rotary üyesi olma fırsatını bulamaz.

Uyelik için aday önerisinde bulunan Rotaryen'in görevi, kulüp sekreteri veya üyelik komitesine isim önerisinde bulunmakla sona ermez. Aslında, Rotary'de yeni üyelik için öneride bulunan kişinin veya sponsorunun sorumlulukları yazılı olarak belirlenmiş değildir. Ancak gelenek ve usul olarak aşağıda yazılı yöntemler kulüplerin bir çoğu tarafından uygulanmaktadır. Sponsorun görevleri arasında şunlar bulunmaktadır:

1. Onermek istediği kişiyi önceden bir kaç Rotary toplantısına davet etmek.

2. Yeni üye olacak kişiyle bir veya birkaç bilgilendirmek/yönlendirmek toplantısına katılmak.

3. Yeni üyeyi birinci ay içerisinde her hafta diğer kulüp üyelerine tanıştırmak.

4. Yeni üyenin sponsoru ile birlikte diğer komşu kulüpleri ziyaret etmesini teşvik ve Rotary usullerini, dostluk ilişkilerini öğrenmesine yardımcı olmak.

5. Yeni üye ve eşinin sponsorları ile birlikte kulübün sosyal faaliyetlerine katılmalarını, yemeklere ve özel toplantılara gelmelerini sağlamak.

6. Yeni üye ile eşinin sponsorları ile birlikte bölge konferansına katılmalarına sağlamak.

7. Yeni üyenin aktif bir Rotaryen olabilmesi için yeni üye olacak kişiye özel bir arkadaş gibi davranmak.

Sponsor, yukarıda yazılı olan işleri yaptığında, yeni üye olacak kişinin de varlığıyla Rotary'nin daha da güçlendiği görülecektir. 

Sonraki Toplantı

Yer:
HOLIDAY INN OTEL
Tarih:
25.Nis.2019 20:00
Adres:
İşçi Blokları Mahallesi 1484 Sokak, No:3, Pk:06330, Çankaya /ANKARA