ÜLKELERARASI KOMİTELER

Iki komşu ülke olan Fransa ile Almanya arasında 1931 yılında bir işbirliği komitesi kuruldu ve bunun adına "Petit comite" yani "küçük komite" denildi ve amacı bu iki ülke halkının birbirleri ile daha fazla yakınlaşması ve kaynaşmasını sağlamak idi. Işte o tarihten beri aynı yolu takip ettiler ve Avrupalı Rotaryenler değişik ülkedeki Rotary kulüpleri ve Rotaryenler arasındaki ilişkileri arttırmaya yönelik çalışmalar yapmak için milli hudut-lar ötesinde işbirliği yapmaya yöneldiler.

Ülkelerarası Komiteler şimdilerde dünyanın birçok yerlerinde dostluğu arttırmak ve özellikle de Dünya Toplum Hizmetleri projelerinin desteklenmesinde işbirliği yapmak; öğrenci mübadele programlarını orgazine etmek ve bunun gibi çeşitli milletler arasındaki anlayışı geliştirci faaliyetler düzenlemek gibi işleri yürütmektedirler. Ülkelerarası Komitelerin yetkilileri sık sık diğer ülkenin Rotaryenleri ve ailelerini ziyaret ederek şehirlerarası toplantılar ve konferanslar düzenlerler.

Bazı durumlarda, aralarında çokca müsafe olan iki ülke arasında da Ülkelerarası komite kurulur. Bunun amacı da, dünyanın değişik yerlerindeki farklı ülkeler arasında eşleşen iki ülke arasında dostluk ve iyi niyeti geliştirmek ve güçlendirmektir. Ülkelerarası Komiteler kendi bölgelerinin güventörü ile daima yakın işbirliği halinde bulunur ve hem bölgede hem de kulüpler çapında danışmanlık düzeyinde işlev görür.

Ülkelerararası komiteler hem Rotary hem de tüm Rotaryenler için Dördüncü Hizmet Avenü'sü çizgisindeki sorumlulukları yerine getirmek için, yani Uluslararası anlayış. iyiniyet ve dünyada barış prensiplerini uygulamak için mükemmel bir fırsat yaratır.

Sonraki Toplantı

Yer:
HOLIDAY INN OTEL
Tarih:
25.Nis.2019 20:00
Adres:
İşçi Blokları Mahallesi 1484 Sokak, No:3, Pk:06330, Çankaya /ANKARA