SAĞLIK, AÇLIK, İNSANLIK YARDIMLARI (3-H) PROGRAMI

1978 yılında Rotary çok kapsamlı bir hizmeti dünya çapında başlattı ve bu hizmetle dünyada Sağlık, Açlık ve insanlık için kutsal bir savaş açmış oldu. Kısaca 3-H adı ile anılan bu program tek tek veya ufak bir gurup kulübün birleşip çözemeyeceği büyük bir dünyü sorununa, büyük çaplı bir hizmet organizasyonu ile cevap vermek için yapılmış programları içeriyordu.

1995 yılına kadar 137 adet değişik 3-H projesi onaylanarak 52 ülkede bunların uygulanmasına geçildi. Bunların tahmini giderleri 37 milyon dolar tutmaktaydı. Bu projelerin esas amacı dünyanın her tarafındaki çeşitli ulus ve halkının sağlık durumunu iyileştirmek, açlığı önlemek ve insanlar arasında insani, kültürel ve toplumsal gelişmeleri arttırmak idi. Sonuç olarak dünyada istenin hedef, Rotary'nin ana prensiplerine uygun olarak dünyada uluslararası anlayışı, iyiniyeti ve barışı geliştirmektir.

İlk 3-H projesi Filipinlerde 6 milyon kadar çocuğun Çocuk Felci olarak bilinen Polio'ya karşı aşılanması projesi idi. Zamanla, 3-H projesi ilerledikçe dünyanın gelişmekte olan bölgelerindeki insanlara yardımı amaçlayan yeni programlar eklenmeye başladı. Şimdilerde, çeşitli ülkelerde 100 milyondan fazla küçük çocuğun yaygın bir aşılama kampanyası ile aşılanmasından başka olarak, daha iyi beslenme programları, mesleki eğitim, geliştirilmiş sulama projeleri ile tarım ürünlerinin arttırılması, çocuk felcine yakalanmış sakat kişilerin rehabilitasyonu ve bunun gibi, gelişmiş ülkelerde halk çoğunluğunun yararına olan bir takım programlar uygulamaya konuldu.

3-H programı altında uygulanan tüm bu projelerin mali giderleri Rotary Vakfına gönüllü olarak bağışta bulunan Rotaryenlerin verdikleri paralarla karşılanmaktadır. İleriki yıllarda, şimdi uygulamakta olan bu 3-H programının Rotary'nin en iyi hizmet faaliyeti olduğunun anlaşılacağı kesindir. Rotaryenler ihtiyaç ve mahrumiyet içinde olan insanlara, on insanlar dünyanın neresinde olursa olsunlar koşarlar, ilgi gösterirler ve önemserler.

Sonraki Toplantı

Yer:
HOLIDAY INN OTEL
Tarih:
25.Nis.2019 20:00
Adres:
İşçi Blokları Mahallesi 1484 Sokak, No:3, Pk:06330, Çankaya /ANKARA