ROTARY VAKFININ BAŞLANGICI

Çok büyük projelerden bazıları çok küçük tohumların uygun zemine ekilmesiyle serpilip büyür. İşte Rotary Vakfının kuruluş ve gelişim hikayesi böyle çok mütevazi bir başlangıca dayanır.

1917 yılında Uluslararası Rotary Başkanı Arch Klump Atlantada Rotaryenlere hitaben yaptığı bir konuşmada şöyle diyordu: "Dünyaya yaygın iyi birşeyler yapmak istiyorsak, bunun için bağış kabul etmemiz çok uygun ve yerinde bir istek olur." Dinleyen Rotaryenlerin cevabı çok kibar ve olumlu olmuştu ilk başta, ama fondaki birikim çok yavaş gerçekleşiyordu.

Bundan bir yıl kadar sonra, ilk verilen ad olan "Rotary Bağış Fonu"nda Kansas City Rotary Kulübünden yapılan ilk bağış geldi. Parasal olarak bu sadece 26.50 dolardı ve 1918 yılı Kansas City şehrinde toplanan konvansiyon organizasyonundan artan para idi. Eundan sonraki yıllarda da küçük küçük bağışlar bunu eklendi. Aradan altı yıl geçtikten sonra, bu fonda biriken paranın tutarı 700 doları ancak bulmuştu.

Bundan on yıl kadar sonra, 1928 Minneapolis Konvansiyonunda Rotary Vakfı parasal varlığı 50.000 doları buldu. 1937 yılında Rotary Vakfı 2 milyonluk bir hedef tesbit etti ama ne var ki, ikinci Dünya Harbinin aniden patlak vermesi bu amaca ulaşmayı imkansızlaştırdı, hedeften vazgeçildi.

1947 yılında Paul Harris'in ölümü ile Rotary Vakfının bağış toplamak için yeni bir devir de açılmış oldu. Rotary'nin kurucusu Paul Harris anısına para ve hediyeler Vakıfa akmaya başladı.

İşte o günden sonra Vakıf tam anlamıyla güçlenmeğe başladı ve "Çeşitli milletlerin hakları arasında anlayış ve dostça ilişkilerin geliştirilmesi" ne yönelik olarak bu soylu bağış iyice yaygınlaşmaya başladı. 1954 yılında tek bir yıl içerisinde bu Vakfı yarım milyon dolardan fazla bağış geldi. 1965'de ise yapılan bağışların tutarı bir yılda bir milyon doları bulmuştu.

İşte yukarıda söylediğimiz gibi ilk başlarda çok küçük ve mütevazi bağışlarla başlayan bu hareket giderek çok büyük bir Vakıf haline geldi ve şimdilerde dünyanın her tarafında eğitim ve insancıl işler için yılda 45 milyon dolardan fazla bağış Rotary Vakfında toplanmaktadır. 

Sonraki Toplantı

Yer:
HOLIDAY INN OTEL
Tarih:
25.Nis.2019 20:00
Adres:
İşçi Blokları Mahallesi 1484 Sokak, No:3, Pk:06330, Çankaya /ANKARA