ROTARY KELİMESİNİN TANIMI

"Rotary" denilen kuruluşu nasıl tanımlarsınız? Rotary kulüplerinin sayısız özellikleri yanında sayıları milyonları aşan Rotaryenlerin faaliyetlerini tanımlamak öyle birkaç cümle ile anlatılabilecek şey değil. Rotary hizmetlerinin nitelikleri, uluslararası bir kuruluş olması, güçlü dostluk bağları, çeşitli mesleklerin temsil edilişi iyiniyetin geliştirilmesi ve dünya anlayışı, yüksek ahlaki değerlerin önemsenmesi diğer insanlarla ilgilenme ve daha birçok belirgin özelliklerin tümünü içerir bir tanımlama bulmak gerçekten güçtür.

 
1976 yılında Rotary lnternational Yönetim Kurulu Rotary'nin temel görünüşünün tam bir tanımını yaptırmak ister. Bunun üzerine, o sırada Rotary'de halkla ilişkiler komitesinde görevli üç kişilik bir guruptan Rotary'yi tek bir cümle ile tanımlamaları istenir. Çeşitli taslaklar üzerinde yapılan çalışmalar sonunda aşağıda yazılı olan tanımlama ortaya çıkar. Bu tanımlama çeşitli Rotary yayınlarında bugüne kadar kullanılagelmiştir.

 
"ROTARY, Insanlığa hizmet vermek, her meslekten yüksek ahlaki standartları yüceltmek ve dünyada barış ve iyiniyeti yaymak amacıyla dünyadaki iş ve meslek adamlarının birleşmelerinden meydana gelmiş bir kuruluştur".

 
"Rotary Kulübü Nedir?" diye soranlara yukarıda yazılı bu cümle ile cevap vermek amacıyla bu cümleyi ezberlemeye gerçekten değer.

 

Sonraki Toplantı

Yer:
HOLIDAY INN OTEL
Tarih:
25.Nis.2019 20:00
Adres:
İşçi Blokları Mahallesi 1484 Sokak, No:3, Pk:06330, Çankaya /ANKARA