ROTARY İNTERNATİONAL ÜYELİĞİ

Herhangi bir Rotaryene kendisinin Rotary İnternational üyesi olup olmadığını sorduğumuzda vereceği cevap biraz şaşkınlık içinde "Tabi ki üyeyiml" sözü olacaktır. Ancak bu anlamda o Rotaryen teknik olarak yanılmıştır. Çünkü hiçbir Rotaryen bir kişi olarak Rotary lnternational üyesi değildir.

Buradaki bu zıtlık gerçekte basittir. Rotary International'ın kuruluş statüsü sadece Rotary kulüplerinin üyeliğine açıktır. Sayıları 26.000'den fazla olan Rotary kulübü üyeliğinden, Rotary İnternational adı verilen kuruluş oluşmuştur.

Bir Rotary kulübü üyeliği için üye kişilerin iyi karakter ve ün sahibi bir iş veya meslekte üstünlük sağlamış veya üst kademe yöneticiliği gibi uygun özellikleri olması gerekir.

Rotaryenler bir Rotary kulübünün üyesidir, kulüp de Rotary International'ın bir üyesidir. Bu teknik anlatım çok Rotaryenler tarafından tam olarak bilinmez ve pek fazla karışıklığa da meydan vermez. Bu sıralanma, Rotary lnternational'ın neden Rotary kulüplerini muhatap aldığını ve tek tek Rotaryen şahıslarla değil, Rotaryen kulüpleriyle işbirliği yaptığını açıklar.

Yani, harhangi bir kişi size Rotary lnternational'a üye misiniz? diye sorduğunda, verilecek en doğru cevap şu olacaktır, "Hayır ben Rotary kulübü üyesiyim." Belki çok kimse bu ufak farkı pek anlamayacak, anlasa bile, bu değişik cevabın farkını farketmeyecektir bile. 

Sonraki Toplantı

Yer:
HOLIDAY INN OTEL
Tarih:
25.Nis.2019 20:00
Adres:
İşçi Blokları Mahallesi 1484 Sokak, No:3, Pk:06330, Çankaya /ANKARA