ROTARY'DE HALKLA İLİŞKİLER

Tarihsel olarak Rotaryenlere öğretilen bir efsane vardır. Bu inanışa göre Rotaryenler yaptıkları işler ve ortaya koydukları eserlerle anılmalı ancak bunu duyurma çabasına girmemelidir ve Rotary'nin yaptığı iyi işler esasen kendini belli eder düşüncesi hakimdi. 1923 yılında bir Rotary politikası olarak benimsenen "Rotary'nin hiç bir faaliyeti reklam ve kendini tanıtma amacıyla yapılmamalıdır" prensibi Rotary kulüplerinin yaptıkları toplumsal hizmetlerin kimsele duyurulmaması ve halkla ilişkiler konusunda girişimde bulunmaması gerektiği gibi algılanmıştır.

Gerçekte, 1923'de kabul edilmiş olan bu prensip beyani bir başka şekilde ifadesini bulmuştur. Bunda da: "İyi yürütülmüş değerli projelerin halka duyurulması Rotary etkinliğinin göstermesi" açısından önemli görülmüştür.

1970 yılının ortalarında ise daha modern bir halkla ilişkiler metodu benimsenerek "Halkla ilişkilerin iyi olması, iyi bir duyuru faaliyeti ve olumlu bir imaj yaratılması Rotary'nin amaçları için yapılmalıdır ve gereklidir. Çünkü esas hedef karşılıklı anlayışın gelişmesi, amaçlarının ve programlarının takdir edilmesi, destek görmesi ve Rotary'nin insanlığa hizmet ağının büyütülmesidir. Rotary'nin başarısı için aktif bir halkla ilişkiler düzeni kurması çok yaşamsal bir önem taşır.

İyi yürütülmüş bir hizmet projesi Rotary mesajının halkla iletilmesinde en etkili bir araçtır. Rotary kulüplerinin başarı ile tamamladıkları bir hizmet projesini halka duyurmak için her gayreti göstermesi gerekir.

Rotary kulüpleri ve Bölgelerinin yaptıkları toplumsal hizmet çalışmalarını uygun yöntemlerle halka duyurup halkla ilişkilerini etkin hale getirirken Rotaryenlerin unutmamaları gereken bir husus Rotaryenlerin Rotary'nin toplumda yapmak istedikleri soylu amaçla ve girişimler olmalıdır. Ancak, dünya Rotary hakkında ne düşünür? Rotary dünya için ancak yaptıkları işler ve gerçekleştirdikleri hizmet demektir. Bunu her zaman hatırımızda bulundurmalıyız.

Sonraki Toplantı

Yer:
HOLIDAY INN OTEL
Tarih:
25.Nis.2019 20:00
Adres:
İşçi Blokları Mahallesi 1484 Sokak, No:3, Pk:06330, Çankaya /ANKARA