ROTARY'DE DOSTLUK İMKANLARI YARATMAK

Rotaryenlenin çoğu başarılı iş adamları ve meslek sahibi kişilerdirler ve iş fırsathanını duyabihen keskin kulakları, bunlardan yaralanmayı bilecek zekalanı vardır. Rotaryenlenin her hafta yaptıkları haftalık toplantılar da, aslında Rotary ile kurulabilecek dostluklanın eşi bulunmaz bir fırsatını yaratır ama bunu üyelerin hepsi duymayabihir.

Haftalık kulüp toplantıları Rotary üyeleri için özel ve çok önemli bir aynıcahıktır. Bu toplantılarda üyeler diğer üye dostlarıyla buluşup konuşabilme, daha önce tanımadıkları misafirlerle tanışabilme ve kendi kişisel arkadaşlığın diğer üyelerle payhaşabilme imkanını bulurlar.

"Dostlar Kulübü" olarak ün yapmış olan Rotary Kulüpleri genelde çok basit sayılabilcek bir yol takip ederler: önce, her hafta üyeler değişik masalarda oturunlar. Ikincisi, Rotaryenlenin, kendi eski dostlarının yanına değil, daha az tanıdıkları üyelerin yanına oturmaları teşvik edilir. Uçüncü olarakda, üyeler yeni gelen üyeleri veya ziyaretçileri "Masamızda boş sandalye var, gel buraya bizimle otur" diyerek dostça ve içtenlikle yanlarına çağırırlar ve ilgi gösterip konuşunlar.

Dördüncüsü, Rotaryen üyeler yemeklerini sessizlik ve suskunlukla yemez veya sadece yanlarında kişiyle özel konuşmalar yapmazlar; aksine, tüm masaya hitaben dostça bir sohbet oluştururlar. Beşincisi, Rotaryenler kulüp içinde iyi tanımadıkları kişileri özellikle seçerek onlarla dostluğu ilerletmeye çalışarak tüm üyeleri yakından tanımaya gayret ederler.

Işte Rotaryenler bu saydığımız beş yolu takip ederek kolayca yeni dostluklar kurma imkanlarını ve fırsatını yakalarlar. bunu yapınca, Rotary kulüplerinin o sıcak havasına kapılmamak ve kişisel dostluk kurmanın ne denli önemli olduğunu anlamamak mümkün değildir.