R.I.B.I.

Tarihimizin enterasan bölümlerinden biri Ingiltere ve Irlanda Uluslararası Rotary'nin kuruluş hikayesidir. 1914 yılıda Rotary Atlantik Okyanusu aşarak Avrupa Kıtasında İngiltere ve İrlanda'ya doğru yayılmış ve Rotary Kulüpleri Uluslararası Derneğinin bir şubesi olarak İngiltere Rotary Kulüpleri Derneği kurulmuştu. Bu sırada devam etmekte olan birinci dünya savaşı sırasında uluslararası bu kulüpler arasında pek fazla bir iletişim kurulamamıştı. İşte bu nedenle İngiltere, İrlanda ve birkaç Avrupa ülkesindeki Rotary kulüpler toplanak biraraya gelmişler ve Ingiltere'deki Rotary Kulüpleri Derneği olarak birleşmişlerdir.

Birinci Dünya Savaşı bittikten sonra 1922 yılında yeni bir Uluslararası Rotary anayasası benimsenmiş ve yeni bir prensip getirmişti. Bu prensibe göre, bir ülkenin 25 den fazla kulübü bulunması halinde orası bir "yöresel birim" olarak kabul edilmekte ve o yörenin artık Uluslararası Rotary yönetimi kurulunda bir temsilci bulundurmaya ve başka özel yetkilere sahip olma durumu doğuruyordu. Dünyada Ingiltere ve Irlanda yöresi birimi dışında bu ayrıcalıktan yararlanmak isteyen başka bir yer olmadı, ve bu nedenle bu özel durum yalnızca Ingiltere ve Irlanda Rotary kulüpleri için geçerli kaldı.

1927 yılında Uluslararası Rotary bu yöresel ayırımcı kavramı tamamen ortadan kaldırdı ve Rotary kulüplerini dünyanın değişik bölgelerine göre teşkilatlanma prensibi benimsendi. Ama bu arada, daha önceden kazanılmış haklar, öncelikler ve farklı durumlar aynen muhafaza edildi ve kalıcılığı sağlandı. Böylece, R.l.B.l. kısa adı ile anılan "Rotary İnternational in Great Britain and lreland, İngiltere ve Irlanda Uluslararası Rotary" kuruluşu kaldı. Çünkü bu sıfatı istemiş ve almış tek yöre idi. R.l.B.l. ise halen, aynı bağımsızlığını devam ettirmekle birlikte yine de uluslararası Rotary'nin anayasasına bağlı, onun onayına tabii bir bağımsız kuruluş olarak çalışmalarına devam etmektedir.

R.I.B.lin yönetim şekli tamamen yalnızca Ingiltere ve Irlandaya özgü bir şekilde yürütülmektedir ve gerek coğrafyası, gereksi dil gelenek ve görevleri açısından yöresel özellikler taşınmaktadır. Tarihi ilişkileri dolayısı ile, R.l.B.İ. diğer tüm Rotary kulüplerinden az değişik yapısal özellikler taşır ama yine de Uluslararası Rotary'nin tam bir üyesidir.

Sonraki Toplantı

Yer:
HOLIDAY INN OTEL
Tarih:
25.Nis.2019 20:00
Adres:
İşçi Blokları Mahallesi 1484 Sokak, No:3, Pk:06330, Çankaya /ANKARA