PAUL HARRİS DOSTLARI

Rotary'de Rotary Vakfına gönüllü olarak bağış verilmesini arttı rma yolunda en önemli adım 1957 yılında olmuştur. 0 Yılda Paul Harris Dostları adına bir bağış kampanyası açılması ilk defa teklif ediliyordu. Bu fena yapılan 1.000 dolarlık bağış yapma fikri çok yavaş gelişiyordu. Ama 1970 yılına gelindiğinde bu fena yapılan bağışlar birden popüler olmaya başladı. Ozellikle Paul Harris Dostlarına verilen madalyalar, rozetler ve gösterişli belgeler ile Rotary Fonuna dünyanın dört bir yanından Rotaryenler ve Rotaryen dostları tarafından yapılan bağışlar akmaya başladı.

Paul Harris Dostları fon biriktirme kampanyası ile birlikte Dost Adayları üyeliği de ihdas edilmiştir. Paul Harris Dostları olarak kabul edilmek için bir defada 1.000 dolar bağışta bulunmak gerekirken, önce 100 dolarlık bağış yapıp bunu sonradan 1.000 dclarak tamamlama tahhüdünde bulunan üyeler bu süre içerisinde Paul Harris Dostları sıfatını almazlar, ancak bağış toplamı tamamlandığında asil olarak Paul Harris Dostlarına katılırlar.

1995 yılına kadar toplam 470.000'den fazla Rotaryen bu anlamlı bağışı yaparak Paul Harris Dostları olarak kabul edilmiştir. Bu gönüllü bağışçılar ile 160.000 kadar Rotaryen de Dost Adayları bağış programına yazılarak isimlerini Rotary Vakfının listesine yazdırmışlardır.

Bu fena daha önce verdiklerine ek olarak tekrar 1000 dolar bağışta bulunan Paul Harris Dostlarına bunun sembolü olarak altın bir rozet verilmektedir. Bu rozet'in üzerindeki her mavi taş, bağışlanan 1.000 doları gösterir ve rozetteki bu mavi taşların toplamı 5.000 dolara kadar çıkabilir.

Dünyada iyi niyet ve karşılıklı anlayışın yapılanması ve gelişmesi için çok çeşitli programlar üreten Rotary Vakfının yeni projeler üretebilmesi için gereken maddi desteği sağlamada çok büyük bir teşvik unsuru olan Paul Harris Dostlarına katılmak her Rotaryenin gönlünde yatan bir idealdir. 

Sonraki Toplantı

Yer:
HOLIDAY INN OTEL
Tarih:
25.Nis.2019 20:00
Adres:
İşçi Blokları Mahallesi 1484 Sokak, No:3, Pk:06330, Çankaya /ANKARA