KULÜP TOPLANTILARINDA SAYGI DURUŞU

Rotary kulüplerinin çoğunda; haftalık Rotary toplanısının açılmasından önce kısa bir süre sessizlik içerisinde duruşa geçihir. Bu süre bir dua veya saygı duruşu gibi yorumlanabilir, ancak hiçbir din veya inanç ile ilgili bir çağın yapılmaz.

Rotary'nin bu konuda yerleşmiş politikası ve usulü, dünya üzerindeki sayısız derecede çok olan din, mezhep, tarikat veya ruhani inançları hiçbir ayırım yapmadan kucaklamak; her üyenin inancı ne olursa olsun ona saygı göstermektedir. Rotary'de kişilerin kişisel inançlarına ve dinlenine hiçbir şekilde kanışmak veya engellemek gibi bir tavır bulunmaz.

Rotary assambleleninde, Uluslararası konvansiyonlarda toplantı öncesi kısa bir süre ara vererek bir tür "sessiz dua" için fırsat verilmesi adet olmuştur. Bütün dünya dinleninde bir saygı ifadesi olarak ve çeşitli insanların değişik inançlarına karşı bir hoşgöru•••ifadesi olarak "Her kişinin kendi bildiği biçimde" dua etmesi veya ilahi tefekküre dalması için bu sessiz süre verilir. Binlerce Rotaryenin hep bir arada bir uluslararası toplantıda "sessiz dua' için duruşa geçmeleri olayı her bir kişinin bunu kişisel olarak kendi bildiğince yapması çok ilginç bir tablo teşkil eder. Genellikle tüm Uluslararası Rotary'nin Yönetim Kurul veya komite toplantıları da kısa bir sürelik düşünme payı veren sessizlik ile başlar. Bu sessiz süre esnasında dünyanın değişik dinlenine mensup Rotaryenlenin dinsel maçları doğrultusunda dua etmeleri olayı bile Rotary'nin kişisel inanç ve düşünceye olan saygısının bir göstergesidir.

Her Rotary kulübü kendi başına bağımsız, yani otonom olduğundan toplantı öncesi topluca dua edilmesi veya saygı duruşunda bulunulması olayı tamamen o kulübün adetlenine ve usulüne bırakılmıştır ve uygulanan usulün o kulüp üyelerinin dinleri ve kişise inançları saygı gösteren ve ters düşmeyecek biçimde yapılmasına özen gösterilir. 

Sonraki Toplantı

Yer:
HOLIDAY INN OTEL
Tarih:
25.Nis.2019 20:00
Adres:
İşçi Blokları Mahallesi 1484 Sokak, No:3, Pk:06330, Çankaya /ANKARA