KULÜP BAYRAKLARININ KARŞILIKLI DEĞİŞİMİ

Rotary kulüplerinin güzel ve hoş adetlerinden biri de karşılıklı olarak yapılan kulüp bayraklarının alınıp verilmesidir. Bayrak, flama veya kulüp simgesi olan posterlerin değiş tokuşundan ibaret olan bu kulüp sembolünün mübadelesi rotaryenlerce çok sık yapılır. Uzak bir yere giden bir Rotaryen gittiği yerlerdeki Rotary Kulubünün haftalık toplantısına katıldığında bir dostluk göstergesi olarak kendi kulübünün bayrağını götürür ve o kulübe verir.

Kulüplerinin toplantılarında ve bölgesel etkinliklerde dünyanın çeşitli yerlerinden kulüplere misafir olarak gelmiş bulunan rotaryenlerin vermiş oldukları bu kulüp bayraklarını sergilemek, o kulüp için gerçekten gurur kaynağıdır.

1959 yılında Uluslararası Rotary bu bayrak değişimi olayının ne kadar artıp yayılma gösterdiğini farketti ve bunu bir düzene sokmak amacıyla bazı kurallar getirdi. Böylece, her kulübün yaptıracağı bayrak ve flamaların belirli bir düzende dikkatlice hazırlanmış olması ve özellikle o yörenin, toplumun veya ülkenin özelliklerini yansıtması uygun görüldü. Bunların çiziminde o kulübün bir resmi, sloganı ve deseni konularak bölgenin kendine has özelliğinin sembolleştirilerek bayrak üzerinde bir resim veya şekil ile belirtilmesi öngörüldü. Ayrıca, kalabalalık yörelerdeki çok sayıda kulüplerdeki Rotaryen üyelerin yapacakları dış gezilerin sıklığı dikkate alınarak bunun kulüplere nasıl bir mali yük getireği de düşünüldü ve bu nedenle bu bayrak ve flamaların karşılıklı olarak değişiminde aşırıya kaçılmamasını ve asıl kulüp amaçlarının unutularak bir gösteriş ve harcama yolunu açmaması konusunda kulüpler ikaz edildi.

Gerçekten, kulüpler arası bayrak ve flama değişimi çok hoş sahnelere yoi açan bir adettir. Özellikle belirli bir yöre halkının örf ve adetini veya yaşam biçimini veya o bölgenin gururu olan bir şeyi sembolleştirip bunun bayrak üzerinde anlatılması veya öyküleştirilmesi ilginç bir hatıra olarak kalır. Bu adet bir rotary geleneğidir ve bizlerin uluslararası dostluk anlayışımızı simgeleyen bir davranıştır.