GENÇLİK MUBADELE PROGRAMI

Rotary'nin Gençlik Mübadele Programı, hayat boyu süren dostluklar kurdurtan ve uluslararası anlayışı geliştiren çok, popüler programlarından biridir. Bu program ilk olarak Fransanın Nice Rotary Kulübü tarafından 1927 yılında başlatıldı. 1939 yılında Kaliforniya ile Latin Amerika arasında çok geniş bir gençlik değişimini kapsayan programı oluştu. 0 günden beri ise, bu program dünyanın her bir yanını sardı ve genişledi. Son yıllarda 7.000'den fazla sayıda genç insan her yıl tekrarlanmakta olan bu gençlik mübadele programına Rotary'nin sponsorluğunda katılmaktadırlar.

Gençlik Mübadele Programlarının değeri sadece orta öğrenim yaşındaki gençlerin ilgisini çekmekle kalmıyor evinde misafir kalan evsahibi ailelerce, sponsorluğu üstlenen kulüplerce öğrencileri kabul eden okullarca ve tüm toplum tarafından hoş karşılanıyor ve takdir ediliyor. Gençlik Mübadale Programına katılarak bir başka ülkede bir süre yaşayan gençler, oradaki gördüklerini, deneyimlerini, tanıdıkları kültür ve toplumun yaşam biçimini, dilini, aile yaşamını kendi okuluna döndüğünde sınıfındaki diğer arkadaşlarına da anlatıyor ve gördüklerini bildiklerini onlarla paylaşıyor.

Gençlik Mübadele Programı sayesinde genç insanlar ilginç fırsatlarla karşılamakta ve zengin deneyimler ve yurt dışında bir ülke yaşayarak görme imkanı kazanmaktadırlar.

Genel olarak mübadele programına katılan öğrenciler bir tam yıllık öğrenim dönemini yurt dışında bir başka ülkede geçirirler. Bazı kulupler ve bölgeler ise birkaç hafta veya birkaç ay süren daha kısa dönemli süreler için öğrenci mübadelesi yaparlar.

Rotary'de Rotary Gençlik Mübadele Programı ile yurt dışına gönderilen öğrencilerin yaklaşık yüzde 36'sı Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada tarafından gönderilmektedir. Avrupa ülkelerinde bu yüzde 40 kadardır. Yüzde 12 kadarı Avusturalya ve Yeni Zelanda'dan gelir. Asya kulüplerinin üstlendiği mübadele edilen genç sayısının yüzde 5, diğer Latin Ulkelerinin ise yüzde 7 kadar olduğu söylenebilir. Rotary bölgelerinin yaklaşık yüzde

70'den fazlası Gençlik Mübadeİe Programlarına katılmaktadırlar.

Uluslararası anlayış ve iyiniyet kavramının geliştirilmesi ve büyümesi amacıyla yapılan bu faaliyetler tüm Rotary Kulüpleri için önemli önerilen ve teşvik edilen bir programdır. 

Sonraki Toplantı

Yer:
HOLIDAY INN OTEL
Tarih:
25.Nis.2019 20:00
Adres:
İşçi Blokları Mahallesi 1484 Sokak, No:3, Pk:06330, Çankaya /ANKARA