EŞLEŞTİRİLMİŞ BAĞIŞLAR

Rotary Vakfı programlarından bir başkası da, uluslararası hizmetlerin yürütülmesinde çeşitli kulüp ve bölgelere yardımcı olabilecek Eşleştirilmiş Bağış prognamıdır. 1965 yılından beri, dünyanın çeşitli 135 ülkesinden, harcama tutarı 23 milyon doları geçen 3700 kadar bağış bu projelerin gerçekleştirilmesi amacıyla toplanmıştın.

Bu proje için en az Rotary Vakfının tayin ve tesbit etmiş olduğu miktar kadar bir bağışı kulüp veya Bölge kendi üyelerinden bağış olarak toplamalıdır. Bu gibi bağışlar toplandıktan sonra, bunlar dünyanın çeşitli yerlerindeki önemli ihtiyaçları karşılamak amacıyla kullanılmaktadır. Yapılan hizmetler arasında, hastahanemelere yatak ilavesi veya alet alımı, okul programlarının geliştinilip donatılması, su kuyusu açmak, özel bakıcı gerektiren bedensel özürlülere yardım, yetimler yurduna gelir kaynakları sağlamak, sağlıkla ilgili kurumlar kurmak ve dünyada açlık ve fakinliğin egemen olduğu bölgelerde yiyecek dağıtmak, ilaç dağıtmak ve benzeri uluslararası toplumsal hizmetler vermek sayılabilir.

Yapılan bağışlar bazen 20.000 dolar tutarındaki projeler için, bazen de 50.000 dolar kadar büyük projeler için olabilmektedir. Ama çoğu 5.000 ile 10.000 dolar arasındadır.

Eşleştinilmiş bağışlar hiçbir zaman bir bina yapımında kullanılmayacağı gibi başlatılmış bir başka program veya bitmiş bir başka program için kullanılmaz. Bu programı yürüten ve sponsorluğunu üstlenen kulübün de programa maddi katkıda bulunması gereklidir. Yapılan yardımlar kişilere değil, yaygınlaştınılmış olarak ihtiyaç sahiplerine eşit olarak verilmesi öngörülün.

Eşleştinilmiş Bağışlar Rotary vakfının çok anlamlı bir programıdır ve Rotary kulüplerinin, başka ülkelerdeki muhtaç kişilere hizmet götürme projelerinin destekleyicisi olma yolunda önemli bir teşvik unsurudur. Bu program dünyada karşılıklı anlayış ve iyi niyet duygusunu Rotary Vakfının amaçları doğrultusunda arttıran gerçekçi bir programdır. 

Sonraki Toplantı

Yer:
HOLIDAY INN OTEL
Tarih:
25.Nis.2019 20:00
Adres:
İşçi Blokları Mahallesi 1484 Sokak, No:3, Pk:06330, Çankaya /ANKARA