DÜNYA DOSTLUK FAALİYETLERİ

Rotary'nin çok geniş dünyasında çeşitli ırk ve milliyete mensup Rotaryenlerin aynı hobileri, aynı uğraşları veya aynı rekreasyon faaliyetlerden hoşlandıkları çok sık görülmüştür. Işte aynı uğraş; hobi veya eğlenceden zevk alan ve aynı ilgili alanında odaklaşan Rotaryenlerin biraraya gelerek gruplar oluşturması teşvik edilir. Bu şekilde kurulan gruplara verilen ad "World Fellowship Activities/ lnternational Fellowships" yani, "Dünya Dostluk Faaliyetleri / Uluslararası Dostluk"tur; ve amacı dostluğu arttırmak ve özel boş zamanlarda yapılan uğraş ve eğlence / dinlence deneyimleri birlikte paylaşmaktır.

Dünya Dostluk Faaliyetleri konusunda öncü olan dostluk grubu Uluslararası Golf Dostluk grubudur. Bu grup son 26 yıl içerisinde her yıl bir başka ülkenin değişik şehirlerinde toplanmakta ve golf turnuvası tertiplemektedirler. Bu gibi dostluk grupları kendi faaliyetlerini tanıtmak ve promomosyonunu yapmak amacıyla yıllık uluslararası konvansiyonlarda özel payyonlar veya renkli köşeler kurarak tanıtım yapmakta ve bu şekilde faaliyetlerini genişletip yeni dostlar edinmektedirler.

Dünya Dostluk Faaliyetleri arasında en tutulan ve tanınan dallar: Pilotluk, amatör radyoculuk, pul kolleksiyonculuğu, müzik, yatçılık, karavancılık, kayak, teniz ve gezi gruplarıdır. Daha değişik amaçlı dostluk grupları arasında ise soy bilim (genealogy), eğlence araçları, buz hokeyi (curling), ağaç dikme, buharlı tren yolculuğu, kaset kayıt ve dolaşma gibi grupları sayabiliriz. Esperanto Dünya Dostluk gurubu tüm dünya üzerinde bir tek dil konuşmaya özenenlerin meydana getirdiği bir dostluk gurubudur. Yine bunlardan başka, avcılık, balıkçılık, satranç, koşma, sağlık sporu ve eski para kolleksiyonculuğu gibi gruplar kurulmuştur. Bu kulüplerin birçoğu kendi üyelerine dağıttıkları yayınlar veya haber bültenleriyle aralarında iletişim kurarlar.

Dünya Dostluk Faaliyetlerine her Rotaryen katılabilir; yeter ki kendi ilgi alanında bir dal bulabilsin. Bu gibi dostluk gruplarına katılmakla Rotaryenler dünyanın dört bir yanında dostlar ve hoşnut olacakları bir eğlence faaliyeti bulma imkanına kavuşmuş olurlar.

Sonraki Toplantı

Yer:
HOLIDAY INN OTEL
Tarih:
25.Nis.2019 20:00
Adres:
İşçi Blokları Mahallesi 1484 Sokak, No:3, Pk:06330, Çankaya /ANKARA