DEĞERLİ HİZMET TAKDİRNAMESİ ve SEÇKİN HİZMET ÖDÜLÜ

Rotary Vakfının müteveli Heyeti tarafından zaman zaman Rotaryenlere verilen iki tane çok özel takdir belgesi vardır. Bunlar Rotary Vakfı tarafından üstün hizmette bulunan rotary üyelerine hizmetlerinin takdir edildiğini göstermek üzere verilen belgelerdir. Rotary'nin verdiği belgelerden "Rotary Değerli Hizmet Takdirnamesi", Rotary Vakfı programlarını geliştirme yolunda belirgin ve özverili hizmette bulunan Rotaryen üyelere verilir. Böylece, Vakfın amacı olan, dünyada yaşayan insanlar arasında karşılıklı anlayış ve dostluk ilişkilerini güçlendirme yolunda üstün katkıda bulunan bir rotaryen bu belge ile takdir edilmiş olur.

İkinci ödül olan "Seçkin Hizmet Odülü" ise, Rotary Vakfına çok daha geniş, kapsamlı ve özverili olağanüstü hizmet veren ve bu hizmetleri Bölgesel sınırları aşıp uzun süreli olarak devam eden Rotaryenlerin hizmetlerini takdir için verilir. Seçkin Hizmet Odülüne hak kazananlar, genelde, normal olarak Değerli Hizmet Takdirnamesi almaya haz kazanmış, ancak uluslararası anlayışı arttırma gayretleri devamlı olan Rotaryenlerdir ve Rotary Vakfı tarafından onurlandırma belgesi olarak verilir.

Bu seçkinlik göstergesi olan belgeler kişilikli örnek bir hizmet sergileyen ve maddi katkısı aranmadan bu davada Rotary Vakfına kendini adayan kimselere verilmektedir. Genellikle bir yıl içerisinde bu tür ödüle layık görülen kişilerin sayısı 50'yi geçmiştir. Değerli Hizmet Takdirnamesi almaya hak zanan bir rotaryen normal olarak aradan 4 veya daha fazla yıl geçmedikçe Seçkin Hizmet Odülü'ne aday gösterilemez.

Rotary Vakfı Mütevelli Heyetince bu ödüllere layık bulunmak ve böyle bir ödülün alınması, herhangi bir Rotaryen için çok gurur verici bir olaydır.