BÖLGE GUVERNÖRÜ

Rotary dünyasında Rotary Bölge Guvernörünün çok seçkin ve belirgin bir görevi vardır. Yaklaşık 45 adet Rotary Kulübünü kapsayan ve adına Rotray Bölgesi denilen coğrafi bölgesi içerisinde Rotary International'ın tek yetkilisi Bölge Guvernörüdür. Dünya çapında yapılan uluslararası asamblelerde eğitim görüp uzmanlaşan 500 kadar bölge guvernörü tüm dünyadaki sayılar 27.000'i aşkın Rotary kulübü için bir tür "Kalite Kontrolü" işlevi sağlarlar. Guvernörler kendi bölgeleri içerisindeki kulüplerde yüksek bir performans sağlamakla yükümlüdürler.
 
Bölge guvernörü her ne kadar kendi bölgesindeki kulüpleri resmi olarak ziyaret etmekle görevli ise de kesinlikle bir "Müfettiş" değildirler. Tam aksine, bu ziyaretlerin amacı kulüp işlerine yardımcı ve dost bir danışman gibi çalışmak bölge içerisindeki kulüpler arasında Rotary amacı doğrultusunda yararlı bilgileri arttırıcı çalışmalar yapmak ve Rotary programını güçlendinci bir katalizör görevini yürütmektir.
 
Bölge guvernörü, bu lider görevini gönüllü olarak yürütebilecek çok deneyimli ve ömrünün bir yılını bu görev için adayabilecek özverili bir Rotaryen olmalıdır. Guvernörün günce Rotary programları, amaçları, politikaları ve hedefleri hakkında çok birikimli bir bilgi dağarcığı bulunmalı, kendi mesleğinde, toplumda ve Rotary kulübünde yüksek konumda bir kişiliğe sahip olmalıdır. Guvernör, bölgesinde kurulacak yeni kulüplerin örgütlenmesini gözetmeli ve kurulu olan kulüpleri de güçlendirme yönünde gayret göstermelidir. Bölgesindeki Rotary Kulüplerinin duraksamamaları için özel görevler üstlenip üstün kaliteyi tutacak çalışmalar organize etmelidir. Rotary lnternational başkanı ve R. 1. yönetim kurulunun tüm program ve faaliyetlerinin geliştirmek ve tamamlayarak uygulamaktan da yine Bölge Guvernörü sorumludur. Bölge Konferanslar düzenlemek ve başka özel etkinlikler ve kutlamalar planlayıp yönetmek de Bölge Guvernörünün görevleri arasındadır.
 
Rotary'nin dünya çapındaki çalışmalarında her bölge guvernörü çok önemli bir rol oynar. Bölge Guvernörü kendi kişiliğinde gerçekte "kendinden önce hizmet" prensibini sevgi dolu çalışmalarıyla, kendisi önce buna örnek olarak göstermelidir.

Sonraki Toplantı

Yer:
HOLIDAY INN OTEL
Tarih:
25.Nis.2019 20:00
Adres:
İşçi Blokları Mahallesi 1484 Sokak, No:3, Pk:06330, Çankaya /ANKARA