(GSE) GRUP İNCELEME PROGRAMLARI (GİM)

Rotary Vakfının en popüler en yararlı programlarından biri iş adamları grubunun inceleme amaçlı gruplarının mübadele programıdır. 1965 yılında Kaliforniya ile Japonya bölgeleri arasında yapılan ilk mübadeleden sonra, şimdiye kadar toplam 5500 grupta 25.000 kadar işadamı ve meslek sahibi erkek ve kadına bu program ile eğitsel deneyimler verilmiştir. Kısaca GSE/GIM programı olarak anılan bu mübadele programında iki Rotary bölgesi birbirleriyle eşleşerek karşılıklı olarak birbirlerine inceleme grupları gönderirler. Son 25 yıl içerisinde Rotary Vakfından bu GSE/GIM programı için 42 milyon dolar kadar bir para ayrılmış ve fiilen harcanmıştır.

GSE Programını çekici kılan unsurlardan bir tanesi, ziyaret eden grubun üyelerinin karşı bölgedeki Rotaryenler ve aileleri ile tanışıp konuşmaları ve birlikte bir süre yaşamaları ve bunları çok sıcak bir dostluk ortamında ve misafir - ev sahibi ilişkileri içinde yapma fırsatını bulabilmeleridir. Başlangıçta sadece erkeklerin katılabileceği bu gruplara şimdilerde hem erkekler hemde kadınlar katılmaktadırlar.

Meslek ve iş sahiplerinden oluşan bu gruplar gittikleri ülkede ve bölgedeki çiftlikleri, okulları, sanayi tesislerini, ticari kurumları ve devlet dairelerini ziyaret ettiklerinde kendi ülkelerinin "İyiniyet Elçileri" gibi temsil ederek bir tanıtım görevini yerine getirmektedirler. Kendi ülkelerinin ziyaret ettikleri gibi ziyaret ettikleri ülkenin halkına ve toplumunu da tanıtmış olurlar. Böylece başlıyan yakın temas sonucunda çok büyük ve bitmeyen dostlukların doğduğu çok olmuştur.

Gerçekten de Rotary'nin Grup İnceleme Mübadele Programı <GSE/GİM) çok sayıda Rotaryene yeni bir dünya anlayışı kazandırmış ve bunu elde etmenin çok zevkli, pratik ve anlamlı bir yolunu vermiştir.